Щедрівки прозою

Підібрано 2 з 70

Ой там за горою та за кам'яною.
Приспів: Щедрий вечір, на добрий вечір (повторюється після кожного рядка)
Ой там виходило та три товариші.
Що перший товариш – яснеє сонце,
А другий товариш – ясен місяць,
А третій товариш – дрібен дощик.
Що сонечко каже: "Як я зійду,
То зрадується старе й мале".
Місяць каже: "Як я зійду,
То зрадується ввесь звір у полі,
Ой звір у полі, чумак у дорозі,
Чумак у дорозі, хазяїн у домі".
Дощик каже: "Як я зійду,
То зрадується жито й пшениця,
Жито й пшениця і всяка пашниця!
#1
Сію, вію, повіваю, З Новим роком вас вітаю, Щоб родило із землі, Щоби хліб був на столі, І в коморі і в стодолі, Щоб всього було доволі, І не знали щоб розлуки Наші діти і онуки. Дай же, Боже, в добрий час, Щоб добро гостило в нас.
#2
Найближчі свята
3 грудня
4 грудня
5 грудня

Тариф L на 3 міс.

Щедрівки

Щедрівки — величальні українські народні обрядові пісні, які виконуються під Новий рік і під Йордан у Щедрий Вечір. Відповідно до різдвяно-новорічних звичаїв, щедрівки, як і колядки, величають господаря та членів його родини.

Через тиждень по Різдві, 31 грудня, або 13 січня за новим стилем, відзначали українці Новий рік - Щедрий вечір (свято преподобної Меланії, або Меланки). Вважалося, що Меланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні торжества та справити гостини.

У цей день, за традицією, хлопці й дівчата знову ходили від хати до хати, щедруючи - бажаючи господарям щедрого вечора, доброго здоров’я та добробуту у новому році. Щедрування супроводжувалось магічними діями, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Величальних обрядових новорічних пісень — щедрівок, співали окремо господарю, господині, хлопцю, дівчині, усій родині. Були щедрівки дитячі, жартівливі, пародійні. Щедрували також групами: «Меланка», «Василь» та «Ряджені».

Як і колядки, щедрівки беруть свій початок дуже давно, містять у собі біблійні сюжети та оспівують господаря і всю його родину. Та, на відміну від колядок, у щедрівках можемо побачити ластівок, жито, посіви – символи того, як Новий Рік зустрічається з весною. Адже, у цей час, коли закінчується зимове сонцестояння, народжується Молоде Сонце і день стає довшим.

Можливо Вас зацікавить
Цікаві статті